Snažna volja za životom koja izbija iz svake od ovih priča pokazaće vam sa čim se sve ljudsko telo i um mogu izboriti.
Ovo je mnogo više od knjige o bolestima, ovo je knjiga o hrabrim ljudima koji su naučili da žive sa njima i pristali da podele svoje iskustvo sa svetom.
Pored toga što prikazuje niz zanimljivih činjenica iz neurologije, Oliver Saks nas uči o tome da je empatija ono što lekara čini velikim. Svoje pacijente on vidi kao heroje. Ova knjiga je omaž njima.
Ako ste ikada neke „ozbiljnije” grane medicine, kao što su zasigurno neurologija i neuropsihologija, doživljavali odveć hladnim, empirijskim, možda čak i šturo šematskim i statističkim, morate pružiti priliku ovoj knjizi da vam otkrije i njihovu toplu, saosećajnu, humanu i dirljivu stranu. Njen autor Oliver Saks bio je najpre negovatelj ljudske duše, pa tek onda medicinski radnik. Isijavao je nadom kod beznadežnih slučajeva i pokazivao razumevanje i empatiju tamo gde je struka strogo odmahivala glavom. Videćemo u ovim studijama slučajeva kako je svoje pacijente čuvao „od štete i nepravde”, kao što nalaže izvorna Hipokratova zakletva.
A kakvi su to pacijenti bili? Oni kojima bolesti nisu samo ugrožavale živote, već i dostojanstvo, radost, pravo na blagostanje, nesputanost i slobodnu volju (nad sopstvenim mislima, delima i nad telom). Oboljenja kojima se bavio – afonija, afemija, afazija, aleksija, apraksija, agnozija, amnezija, ataksija – spadaju istovremeno u red najtežih i najneobjašnjivijih, te zbog toga, nažalost, i najmanje ispitanih. Ali hrabrost i humanost Olivera Saksa ogledale su se u tome što interesovanje nije pokazivao jedino za bolest kao fizički, fiziološki fenomen. Njega je pre svega zanimao čovek iza te bolesti, osuđen da usled nje pati i strada.
ISBN: 978-86-80426-76-1
Broj strana: 272
Pismo: Latinica
Povez: meki
Format: 138 X 200 mm
Godina izdanja: 2021
Prevod: Danilo Lučić
Ilustracije: Anja Banješević
Oliver Saks
Oliver Saks bio je britansko-američki neurolog, psiholog, pisac, hemičar amater i profesor neurologije na medicinskom fakultetu u Njujorku. Između 2007. i 2012. predavao je neurologiju i psihijatriju na Univerzitetu Kolumbija. Proveo je i nekoliko godina na Fakultetu medicine Albert Ajnštajn.
Saksove knjige prodavane su u milionima primeraka u Sjedinjenim Državama, među kojima i zbirka slučajeva neuroloških poremećaja njegovih pacijenata. Možda najslavnija, jeste knjiga Buđenja iz 1973, adaptirana 1990. u istoimenu dramu, u kojoj glavne uloge tumače Robin Vilijams i Robert de Niro. Mnoge istorije bolesti svojih acijenata opisao je u knjizi „Čovek koji je pobrkao svoju ženu sa šeširom”, na osnovu koje je Majkl Najman komponovao operu istog naziva.
-
Patologija i patos
Njujork Tajms, 25. januar 1986.